Igår hade vi avslutning på hundkursen.
Eftersom Blinka flyttat tillbaks till mamma redan pga Paulinas astma så åkte mamma och Hasse hit med henne igår förmiddag så att vi kunde vara med på avslutningen. Tack! :hjartan:
Med andra ord var det tidig väckning igår för att hinna med morgonkaffe, lite städning mm. Hann springa in på Plantagen också för att köpa en present till Christina, kursledaren, innan kursstarten. En blomma och några doftljus blev det.
Tyvärr kunde inte alla vara med på avslutningen men vi hade det trevligt iallafall. Blinka var alldeles okoncentrerad men det är väl rätt förståeligt efter att ha tillbringat en vecka hos mamma, klivit upp tidigt, åkt bil hit till Falun, träffat oss i bara några minuter och så ska vi börja med en massa övningar direkt.
Började med en ”stanna-övning”
Hunden ska sitta kvar medan föraren går fram en bit för att hämta en leksak på backen. Jag kom ett halvt steg! :down:
Blinka vill INTE alls bli lämnad kvar, hon vill ju med! *s*

Sen skulle vi gå runt en bana med hunden i koppel i ena handen och i den andra handen skulle vi ha ett upp-och nervänt fat med en tennisboll på. Tanken var väl att hundarna nu skulle kunna gå så pass fint i koppel att vi skulle kunna balansera bollen på fatet hela banan runt – och det gick! Tappade inte bollen en enda gång!
Hundarna skulle också fånga godisbitar i luften, inget vi tränat på direkt
men Blinka lyckades fånga en korvbit iallafall!
Till sist skulle vi klara av en cirkuskonst som vi i början av kursen fick till uppgift att träna på. Min uppgift var att få Blinka att pussa mig och jag kan väl ärligt säga att vi inte har tränat ett dyft på den uppgiften för hon ÄLSKAR att pussas! :laugh:
Mitt lag vann iallafall ”tävlingen” med ett poäng! Haha…
Blinka och jag tränar ögonkontakt och så vår fina lagkompis

Så här kan man också sitta! :laugh:
Och så fick vi ett varsitt fint diplom!

Efter kursen bjöd vi mamma och Hasse på lite kaffe innan de åkte vidare hemåt.
Sen åkte vi till Motormässan på Lugnet för att träffa Jonas föräldrar där. Gick runt och kikade på det mesta som har med bilar och fordon att göra…
Barnen får åka bandvagn i en terrängbana

Gick in i mässhallen…

Här fick man prova på att volta med en bil

Där fanns en massa fint att kika på…


Snygg färg!

Åkte hem från mässan och var vrålhungriga! Jonas lagade middag och jag somnade i soffan…
Efter ett varmt och lite uppiggande bad började jag spela nya Crash Bandicoot och där blev jag (och Jonas) fast resten av kvällen. Min typ av spel! :yes:
Ska jobba eftermiddag idag, funderar på om jag ska ta en promenad till jobbet…?
Dags att göra sig klar iallafall…
Skrivet i Bloggen, Vovvarna
den 22 oktober 2007 kl 12:14
Taggat: Barn, Hundar, Jonas, Paulina






Jag hade våran lilla prinsessa häromdagen, och tänkte passa på att knäppa massa nya fina kort på henne, för...
Grattis till vinsten och diplom. :)
*kram*
[Svara]
Blinka är bäst!!
Hon har blivit kattvakt här hemma, när nån katt är utanför så går hon till dörren o gnäller. När vi öppnar kommer en av katterna in! Så har hon gjort flera gånger nu!
Min arbetsvecka börjar idag,bläääää
Ha en mysig ledig dag!/Kram
[Svara]